Archiwalne zdjęcia tła wcześniejsze, 2019, 2018 banery, 2018-2008      Home

Ruchome banery: Kółka Liczby pierwsze Rozpad św Józef św Katarzyna kreski-pion_poziom Alpy z Padwy Z Kopca Kościuszki Sinfonia Varsovia Lusławice św Anna Zegar Mandelbrot Alpy z Euganei Alpy z Padwy Wiedeń z DonauTurm Wiedeń z Bahnorama Frankfurt Wawel z Kopca Kościuszki Heidelberg SVG          graficzne: Gwiazda kreski

 

Z BalonuZ Kopca KrakusaWawel

ks. Adam Boniecki

Z BalonuDolina Wisły za ujściem Raby, Morsko, Witów


Wisła, Przewóz, Kujawy, Nowa Huta

JW

2005

2005

Creglingen 2005

Skałka

Buk na Plantach

Wisła w okolicy Portu Płaszów

Pod Kopcem Krakusa

Kopiec Lutrów w Łuczanowicach z Kopca Krakusa

Anna Segiet, Tarnowskie Góry, 16 lutego, zmarła 16 kwietnia

Tadeusz Mazowiecki 2005

Ślęża 2005

Celofan między polaryzatorami

Edukacja czasu zarazy. Światło, to fala, ale inaczej niż z dźwiękiem, tam coś drga w poprzek. Drga nie przód-tył, i wtedy nie ma innej możliwości, tylko może drgać góra-dół albo lewo-prawo, do wyboru. (Fala na rzece też drga w poprzek swojego ruchu, ale nie może inaczej, jak tylko góra-dół.) Porządne światło ze Słońca, albo z żarówek, a nawet z LEDów drga jak popadnie, we wszystkich kierunkach. Światło z ekranów nie, a z laserka dla kota albo wykładowcy już całkiem nie. Ciekawa rzecz, światło słońca po odbiciu od szyby jest spolaryzowane (drga bardziej g-d niż l-p, albo odwrotnie), siłą rzeczy (bilansem ilości), to co przeszło też jest spolaryzowane, uzupełniająco. Na lekcjach fotografii rozważa się dość abstrakcyjny przypadek fotografowania osoby zza szyby. Wędkarzowi wciska się okulary do patrzenia na ryby, które jeszcze są pod wodą (za jej powierzchnią). Obojgu każe się kupić polaryzatory. Żeby, kręcąc nim wybrać światło od celebryty/ryby, a odciąć odbite od gładkiej powierzchni. Jeżeli między dwa takie, ale skrzyżowane, polaryzatory wepchnąć zmiętego celofanu, to widać to, co wyżej. Celofan jest organiczny więc jest niesymetryczny, bo życie ma jedną skrętność, tę, a nie tę drugą (to na Marsie może ma tę drugą). A skąd kolory? Każdy kolor skręcany jest trochę inaczej. Tęcza też dlatego, że każdy kolor trochę inaczej, ale nie polaryzację, w tych kroplach deszczu. Albo w pryzmacie, czy w fazie lustra.

Mysłowice


7 kwietnia 2020, godz 21, max miał być ok. 4 rano

Z Kopca Krakusa

Dziś są moje urodziny Tadeusz Kantor, urodzony 6 kwietnia 1915 (ja 52, moi rodzice 13, ale nie 6 IV (dla zachowania skali czasu piszę), za to Rafael jeszcze, 6 IV zmarł (1520) na pewno ale i urodził się chyba (albo 28 III, 1483), sztukę obejrzeliśmy, na okazję, Staszek Michno miał epizod, a siostra mojej żony, Lucyna, to dokładnie (==, jak to się pisze w Java Scripcie), rok i dzień ze mną (z tym JS, to nie tak; == oznacza zgodność wartości i typów, a Lucyna to baba, i trochę inna, a czas się zgadza tylko z dokładnością do dnia, nie znam się, z jaką dokładnością da się określić moment porodu (takie "zerwanie" pępowiny, to niektórzy do czterdziestki), ale tak dokładnie to już nie (jedno jest pewne, odległość Tarnowskie Góry - Nowa Huta, nie gra roli, chyba dla jakiegoś mionu o prędkości 0.99999999999999999c, to wtedy Δt osiąga dzień (ciekawe, ale tych dziewiątek jest o dwie za dużo, żeby w JS (czy w ogóle w double precision (IEEE 754)) dało się tę liczbę zapisać))))

Z Kopca Krakusa


Krzysztof Penderecki (lipiec 2018) 2020 03 29

Liberec

Poznańskie Laboratorium Radiowęglowe

Kraków

Pleszów

Bytom

Krystyna

Muzeum Ognia, Żory

Poznań

Wiktoria Zawistowska

Kasia Moś

Dwójka, Monika Zając

Chór UJ

Prof. Adam Maciejewski

Maria Pajor


Jerzy Illg

Anna Dymna

Krakowski Bal

Dąbrowa Górnicza


Augustianie

Ruda

ks. Jacek Prusak SJ

Olga Brzezińska

Wisława Szymborska w Teatrze Stygmator, 2006 06 10


Tarnowskie Góry

Sigismondo

Francesca Chiejina

Janusz Poniewierski

Basil Kerski

ks. Adam Boniecki

prof. Karol Tarnowski

Zera funkcji dzeta Riemanna

Mirsk

prof. Jan Woleński

Monika Kwaśniewska-Mikuła

Szymon Hołownia

Hucisko, 2010, do: Psi Kalendarz

Zgorzelec, Dom Kultury

Wojciech Plewiński

Linia energetyczna, Osiek Łużycki

Wiadukt kolejowy w Bolesławcu

Góry Izerskie


Wcześniejsze

Home